Markerer tilstanden til vannforvaltning i en KI-drevet æra
Verden opplever økte krav til energi- og vannforbruk, hovedsakelig drevet av transformative teknologier som KI, samt ekstreme værforhold og en økonomi i utvikling.
- Ved 2030 er det anslått at KI-relatert vekst vil kreve ekstra kraft tilsvarende de årlige behovene til India1 og like mye vann for å møte USAs årlige drikkevannsbehov2.
- Datasentre kan bruke mer enn 1 billioner liter ferskvann årlig innen 20273.
- Det er et forventet gap på 56 prosent mellom forsyning av og etterspørsel etter ferskvann innen 20304, og etterspørselen etter vann forventes å øke med opptil 30 prosent innen 20505.
Som en global leder innen bærekraft, bidrar Ecolab til å løse disse vannutfordringene. Studien vår fra 2025 gir innsikt i de siste oppfatningene og bekymringene angående vann, veileder bedrifter, myndigheter og ideelle organisasjoner til å utvikle effektive vannstrategier. Å forstå allmenn oppfatning er avgjørende for å bidra til å informere disse strategiene og avansere mot en vannsikker fremtid.
Hovedfunn fra Ecolab Watermark-studien 2025
Vann: de skjulte kostnadene og mulighetene til KI
Mens mange forbrukere anerkjenner KIs betydelige strømforbruk, er færre klar over det betydelige vannavtrykket. Dette bevissthetsgapet er spesielt merkbart i Asia-Stillehavsregionen, IMEA og Latin-Amerika.
Forbrukernes oppfatning av i hvilken grad hver ressurs for øyeblikket brukes til å støtte driften av KI- :
Kina
81 % kraft
77% vann
IMEA
78 % kraft
61 % Vann
Latin-Amerika
68 % kraft
51 % Vann
Asia-Stillehavsregionene
60 % kraft
43 % Vann
Europa
59 % kraft
46 % Vann
USA
55 % kraft
46 % Vann
Data illustrerer enighetsprosenter:
Bedrifter bør bruke KI
til ansvarlig bruk av naturressurser.
Tillit til at bedrifter håndterer strømkravene til driften av KI på en ansvarlig måte.
IMEA
2026
76 %
63 %
Kina
2026
72 %
77 %
Latin-Amerika
70 %
49 %
Europa
2026
54 %
37 %
Asia-Stillehavsregionene
51 %
37 %
USA
49 %
39 %
Smart vannkontroll: Forbrukere vil at bedrifter skal gjenbruke vann på en smart måte
Til tross for en utbredt oppfatning blant forbrukerne om at bedrifter bør prioritere smart vannkontroll for å bekjempe vannmangel, er det færre som føler at disse selskapene lykkes med å sette løsninger for gjenbruk av vann ut i praksis.
Prosent av forbrukere som tror at bedrifter reduserer, gjenbruker, resirkulerer og gjenvinner vann, samt forbedrer vannkvaliteten i den daglige driften.
USA
43 %
Europa
44 %
Latin-Amerika
48 %
Asia-Stillehavsregionene
48 %
IMEA
67 %
Kina
74 %
Det er bred enighet blant forbrukere globalt:
Bedrifter må prioritere investeringer i teknologi og infrastruktur for å styrke motstandsdyktigheten til vannressurser.
for å beskytte vannressurser mot klimaendringer:
Latin-Amerika
84 %
85 %
IMEA
2026
82 %
82 %
Kina
2026
77 %
76 %
Europa
2026
72 %
71 %
Asia-Stillehavsregionene
71 %
70 %
USA
68 %
67 %
Bedrifter som utviser ansvarlig vannpraksis, kan forvente stor interesse fra forbrukerne.
Prosentandel av forbrukere som er villige til å
aktivt oppsøke mer informasjon
fra disse selskapene:
Latin-Amerika
82 %
IMEA
2026
78 %
Kina
2026
68 %
Asia-Stillehavsregionene
61 %
Europa
2026
61 %
USA
61 %
Partnerskap for vann
Ingen enkelt enhet kan takle vannutfordringer alene. Ved å skape kraftfulle partnerskap kan bedrifter, myndigheter og lokalsamfunn akselerere koordinert handling for å finne løsninger og bygge en vannbestandig fremtid for alle.
I de fleste regioner holder forbrukere bedrifter (inkludert produsenter) og regjeringer like ansvarlige for vannsparing. Imidlertid møter både produsenter og regjeringer fortsatt kritikk for ikke å bidra nok sammenlignet med enkeltpersoner, ideelle organisasjoner og bevaringsorganisasjoner.
Dataene nedenfor beskriver forbrukernes oppfatninger av hvor mye hver enhet har gjort til dags dato for å spare vann i sitt land:
Latin-Amerika
42 % Bedrifter
55 % Enkeltpersoner
48 % Offentlig sektor
60 % Ideelle organisasjoner
Europa
2026
45 % Bedrifter
56 % Enkeltpersoner
45 % Offentlig sektor
54 % Ideelle organisasjoner
USA
47 % Bedrifter
58 % Enkeltpersoner
48 % Offentlig sektor
56 % Ideelle organisasjoner
Asia-Stillehavsregionene
2026
48 % Bedrifter
49 % Enkeltpersoner
46 % Offentlig sektor
50 % Ideelle organisasjoner
IMEA
2026
63 % Bedrifter
69 % Enkeltpersoner
79 % Offentlig sektor
67 % Ideelle organisasjoner
Kina
2026
80 % Bedrifter
79 % Enkeltpersoner
84 % Offentlig sektor
79 % Ideelle organisasjoner
Til tross for globale vannutfordringer er forbrukere optimistiske med hensyn til evnen vår til å takle disse utfordringene.
Et rungende flertall – over 60 prosent av forbrukerne i alle regioner – mener at vannmangel
kan håndteres effektivt.
I hvilken grad forbrukerne
er enige i at vannmangel
kan håndteres effektivt:
Latin-Amerika
84 %
IMEA
2026
83 %
Kina
2026
73 %
USA
67 %
Europa
2026
66 %
Asia-Stillehavsregionene
61 %
Arrangementer angående ekstremvær
Forbrukere oppfatter at endringer i vær og økningen i naturkatastrofer forverrer vannstress
og fører til utfordringer både når det gjelder tilgang på vann og kvalitet.
Prosentandel av forbrukere som forbinder klimaendringer med forverret vannstress:
IMEA
2026
81 %
Kina
2026
80 %
Latin-Amerika
79 %
Asia-Stillehavsregionene
2026
69 %
Europa
2026
69 %
USA
65 %
Forbrukere krever helt klart handling mot klimaendringer og har store forventninger
til ledelrskapet i både bedrifter og regjeringer.
Prosentandel av forbrukere som mener
at det er svært viktig for regjeringer og og bedrifter å prioritere innsats for å redusere
virkningen av klimaendringer:
Latin-Amerika
87 %
88 %
IMEA
2026
81 %
81 %
Kina
2026
76 %
77 %
Europa
2026
71 %
71 %
Asia-Stillehavsregionene
70 %
69 %
USA
67 %
67 %
Betydelige årlige trender
Ettersom tilgang til rent og trygt vann fortsetter å være et kritisk globalt problem, er forbrukernes bekymringer store.
Hvor bekymret forbrukerne er for rent og trygt vann, fordelt på regioner:
Kina
2026
96 %
Latin-Amerika
92 %
USA
Europa
2026
69 %
IMEA
2026
67 %
Asia-Stillehavsregionene
2026
63 %
Forbrukere i de fleste regioner identifiserer konsekvent landbruk og
produksjon av mat- og drikkevarer som bransjen som er mest ansvarlig for vannbruk.
Landbruk
Mat & Drikke
IMEA
2026
52 %
37 %
Latin-Amerika
48 %
44 %
Asia-Stillehavsregionene
47 %
36 %
Europa
2026
47 %
33 %
USA
43 %
31 %
Kina
2026
29 %
28 %
Fremme vannforvaltning
I over 100 år har Ecolab jobbet for å beskytte livsviktige ressurser ved å prioritere vannforvaltning i sin egen og i kundenes drift. På tvers av mer enn 40 bransjer over hele verden hjelper Ecolab bedrifter med å svare på klima- og vannutfordringer ved å minimere vannforbruket i kritiske prosesser. Vi hjelper kundene våre med å fremme en varig innvirkning og oppnå en eksponentiell avkastning på investeringen (eROI) ved å samkjøre mål for klima, vann og forretningsvekst.
Konseptene våre
Med mer enn én billion gallon vann som forvaltes årlig, kombinerer Ecolab Connected Chemistry™
med digital innsikt og bransjeekspertise for å drive bærekraft og vekst i takt.
Finn ut mer om hvordan Ecolab kan bidra til en smart tilnærming til vannkontroll i driften deres.
Identifiser muligheter med Smart Water Navigator
Få en bedriftstilnærming med Ecolab Water for Climate™
Kontroller vannytelsen med 3D TRASAR-teknologi™
Visualiser innsikt med ECOLAB3D™ digitale tjenester
Våre prosjekter
Når du fokuserer på vannrobusthet, kan næringslivet blomstre. Følgende kasusstudier belyser hvordan Ecolab bidrar til å ha en positiv innvirkning på kundenes forretnings-, vann- og klimamål:
Våre partnerskap
Partnerskapene våre med ledende, ikke-statlige organisasjoner (NGO-er) styrker forståelsen og evnen vår til å påvirke globale utfordringer som virksomheten, kundene og lokalsamfunnene våre står overfor. De inkluderer
- Bloomberg Law, “AI Computing on Pace to Consume More Energy Than India, Arm Says,” April 2024: news.bloomberglaw.com/artificial-intelligence/ai-computing-on-pace-to-consume-more-energy-than-india-arm-says↵
- Ecolabs analyse av data fra Lei, N., & Masanet, E. (2022) og Goldman Sachs (2024)↵
- Making AI Less “Thirsty”: Uncovering and Addressing the Secret Water Footprint of AI Models: www.goldmansachs.com/insights/articles/AI-poised-to-drive-160-increase-in-power-demand and TIME, “How AI Is Fueling a Boom in Data Centers and Energy Demand”: time.com/6987773/ai-data-centers-energy-usage-climate-change/↵
- World Resource Institute: “Setting Enterprise Targets: Modeling Downstream Water Use and Consumption”: Setting Enterprise Targets: Modeling Downstream Water Use and Consumption | World Resource Institute↵
- World Resource Institute, “Securing Freshwater for All”: www.wri.org/freshwater↵